Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

GIS wycofuje szklane kubki! Sprawdź, czy masz je w domu

Fot. gis.gov.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wydaniu ostrzeżenia publicznego dotyczące wyrobu do kontaktu z żywnością: Wycofanie produktu pn. „Hrnek sklenĕný 3 ks, 500ml ” ze względu na stwierdzenie migracji ołowiu i kadmu z obrzeża.

Zagrożenie:

W próbkach produktu (kubek szklany poj. 500 ml) badanego w Czechach, stwierdzono podwyższone poziomy migracji ołowiu (na poziomie 190 ± 38 mg/wyrób) i kadmu (na poziomie 13,0 ± 2,6 mg/wyrób) z obszaru obrzeża naczynia o widocznym w komunikacie wzorze. Poziomy te są 95-krotnie oraz 65-krotnie wyższe niż przewiduje to norma dla migracji odpowiednio ołowiu i kadmu z obrzeża naczyń szklanych.

Fot. gis.gov.pl

Szczegóły dotyczące produktu:

Opakowanie produktu zawiera trzy kubki szklane o objętości 500 ml z kalkomanią w kwiaty; w obszarze kodu kreskowego znajduje się oznaczenie: ITEM NO: 231 45 19 oraz poniżej kod: 8595249145190

Na opakowaniu zestawu 3 szklanych kubków wymieniono podmiot odpowiedzialny za produkt: Elmich Trading s.r.o., Vlčkova 1064/6, PRAHA – Černý Most, Czech Republic. 

Z informacji przekazanych przez władze czeskie wynika, że dane na opakowaniu produktu są fałszywe i postępowanie w celu ustalenia podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie produktu do obrotu jest w toku. Jednakże w związku z obecnością na opakowaniu przedmiotowego produktu napisów w języku czeskim, polskim i słowackim prawdopodobnie przedmiotowe kubki szklane przeznaczone są do sprzedaży na terenie Czeskiej Republiki, Polski i Słowacji.

Zalecenia dla konsumentów:

Nie należy używać kubków wskazanych w komunikacie do spożywania żywności.

Główny Inspektor Sanitarny prosi wszystkie osoby, które kupiły zestaw kubków przedstawiony na zdjęciach o przekazanie informacji o miejscu zakupu tych produktów do najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub do Głównego Inspektoratu Sanitarnego w formie elektronicznej na adres: inspektorat@gis.gov.pl Informacje od konsumentów będą wykorzystane do ustalenia podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie tego produktu do obrotu – informuje GIS.

źródło: gis.gov.pl