Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Fakty RMF FM: Kontrowersyjne propozycje doradcy GIS: Właściciele sklepów i nowożeńcy powinni zapłacić za przypadki COVID-19

Kontrowersyjne propozycje doradcy GIS: Właściciele sklepów i nowożeńcy powinni zapłacić za przypadki COVID-19

„Zastanawiam się, czy sklep nie powinien odpowiadać w przypadku COVID-19, wręcz finansowo. Jeśli udowodnimy, że ognisko powstało w sklepie, oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo niedopełnienia pewnych ustalonych zasad gry” – stwierdził w Rozmowie w samo południe w RMF FM prof. Włodzimierz Gut. Według doradcy Głównego Inspektora Sanitarnego właściciel sklepu powinien „np. utrzymać na kwarantannie osoby, z którymi zetknął się pacjent zakażony w jego sklepie”.

Podobnie powinni – według wirusologa – zapłacić nowożeńcy, na których weselu powstało ognisko koronawirusa. „Przepraszam, a kto zapraszał?” – pytał retorycznie Gut. „Odpowiedzialność cywilna. Po prostu odpowiadają za zdarzenia, które mogą w tym momencie zaistnieć” – stwierdził. Pokryć mieliby koszty kwarantanny i leczenia. ” Wtedy się zastanowią, czy w danym momencie nie należy poprosić gości, że z powodu niewłaściwego zachowania mogą się udać do domu” – tłumaczył ekspert.

„Sam powrót do szkoły nie jest złym pomysłem. (Pozostaje – przyp. red.) sprawa organizacji życia w szkole” – stwierdził gość Marcina Zaborskiego. Wirusolog przedstawił swoje „recepty” na bezpieczny powrót uczniów do placówek oświatowych. „Rozrzedzić (uczniów – przyp. red.) – to jest pierwsze. Żeby spełniali warunki dystansu” – mówił. Kolejnym krokiem byłoby „podzielenie klasy na pół, prowadzenie lekcje w grupach”. Zmianom podlegałyby też „sztywne przerwy, gdzie cała szkoła się rzuca w jednym momencie w jedno miejsce”. „Nie są najlepszym pomysłem” – ocenił prof. Gut. Dopytywany przez Marcina Zaborskiego o to, czy te propozycje są realne, gość rozmowy odpowiedział, że ich wprowadzenie pozostaje w gestii dyrektorów szkół.

Więcej na RMF24.PL