Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Tylko na Wakacje.pl

Energia bierna – co to jest?

Energia bierna – co to jest?

Energia bierna to energia, która nie jest bezpośrednio przekształcana na użyteczną pracę czy ciepło. Jest niezbędna do działania urządzeń elektrycznych, takich jak silniki czy transformatory. Możemy to porównać do energii, którą urządzenia zużywają, gdy są wyłączone, ale nadal podłączone do gniazdka. Energia bierna dzieli się na dwie kategorie:

  • Energia bierna indukcyjna: Pobierana przez silniki i transformatory. Jest mierzona w varach (kVArh) i może wpływać na sprawność układu elektroenergetycznego.
  • Energia bierna pojemnościowa: Związana z obecnością elementów pojemnościowych, takich jak kondensatory. Jest mierzona w varachsekundach (VAr-s). Jeśli moc umowna przekracza 40 kW, odbiorcy mogą być narażeni na opłaty za nadmierny współczynnik mocy, co może stanowić nawet 30% wartości miesięcznej faktury za energię elektryczną. Warto zrozumieć, że energia bierna jest nieunikniona, ale ograniczanie jej poboru może pomóc w obniżeniu kosztów.

Energia bierna jest nieuniknionym elementem w systemach elektroenergetycznych. Dzieli się na dwie główne kategorie:

Energia bierna indukcyjna: Jest to energia, którą pobierają urządzenia takie jak silniki elektryczne i transformatory. Wytwarzają ją cewki i uzwojenia, które nie przekształcają jej bezpośrednio na pracę mechaniczną czy ciepło. Energia bierna indukcyjna jest mierzona w varach (kVArh) i może wpływać na sprawność układu elektroenergetycznego.

Energia bierna pojemnościowa: Związana jest z obecnością elementów pojemnościowych, takich jak kondensatory. Kondensatory gromadzą energię, która nie jest natychmiast wykorzystywana. Energia bierna pojemnościowa jest mierzona w varachsekundach (VAr-s).

Jeśli Twoje obciążenie przekracza 40 kW, warto zwrócić uwagę na współczynnik mocy (cos φ). Odbiorcy mogą być narażeni na opłaty za nadmierny współczynnik mocy, które mogą stanowić nawet 30% wartości miesięcznej faktury za energię elektryczną. Optymalizacja współczynnika mocy może pomóc w obniżeniu kosztów.