Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Dziś rocznica urodzin ks. Jałowego. Kim był patron popularnej ulicy?

RZESZÓW. Z pewnością, każdy mieszkaniec Rzeszowa wie, gdzie znajduje się ulica ks. Józefa Jałowego. Dziś przypada kolejna rocznica jego urodzin, dlatego też przybliżamy jego sylwetkę.

Józef Jałowy urodził się 27 grudnia 1885 roku, w Skurowej (gmina Brzostek). W 1909 roku przyjął sakrament święceń w Przemyślu. Realizując swoje powołanie, pracował m.in. w I Gimnazjum w Rzeszowie.

W trakcie I wojny światowej nie otrzymał pierwotnie powołania do wojska. Dlatego też podjął studia na Wyższym Instytucie Kształcenia Księży. Następnie otrzymał powołanie do wojska i służył jako kapelan w Preszburg, był także kapelanem na froncie.  Jako kapelan rezerwowy posługiwał w Szpitalu Rezerwowym nr 2 w Jarosławiu. W październiku 1916 ukończył studia teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Lwowskiego.

Budował Kościół Chrystusa Króla

Od 1918 służył jako kapelan w garnizonie wojskowym w Rzeszowie. W okresie II RP nadal pozostawał związany z  Rzeszowem, gdyż tu pracował. Przyczynił się do koronacji obrazu Matki Bożej w Przeczycy w 1925. Z posady katechety w Rzeszowie w 1927 otrzymał roczny urlop celem wyjazdu do Ameryki, gdzie przebywał do 1928.

Był budowniczym Kościoła Chrystusa Króla w Rzeszowie i objął funkcję jego rektora w 1936. Od 1 stycznia 1949 został proboszczem wydzielonej z parafii farnej parafii Parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie i pełnił tę funkcję, aż do swojej śmierci. Publikował między innymi w czasopiśmie ?Ziemia Rzeszowska?. Zmarł 8 lutego 1954. Został pochowany na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.