Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Dodatkowa akcja szczepienia lisów

RZESZÓW. Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o przeprowadzeniu dodatkowej akcji doustnych szczepień wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie. Akcja planowana jest w dniach 17-26 listopada.

Teren który obejmie szczepienie obejmuje całe województwo podkarpackie. Działania będą prowadzone poprzez zrzuty szczepionek z samolotów (wyłączone zostały tereny zurbanizowane i akweny wodne) oraz wykładanie ich lisom w sposób ręczny (wokół osiedli ludzkich). Przynęta wydaje specyficzny zapach, zawiera wewnątrz pojemnik ze szczepionką w postaci płynnej, której działanie uodparniające jest skierowane wyłącznie na lisy.

Na co zwrócić uwagę?

– nie należy dotykać szczepionek, nie będą wówczas przyjmowane przez lisy;

– jeśli już dotkniemy przynętę należy bardzo dobrze umyć miejsca które miały z nią styczność wodą z mydłem;

– kontakt człowieka ze szczepionką, która jest ukryta w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;

– w trakcie trwania akcji i 14 dni po jej zakończeniu, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaleca by na terenach, które były objęte szczepieniem trzymać w zamknięciu mięsożerne zwierzęta domowe i wstrzymać się od polowań.