Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

Diecezja rzeszowska: PIERWSZY W HISTORII kandydat do diakonatu stałego

Fot. Diecezja Rzeszowska

RZESZÓW. W piątek 10 marca  w parafii pw. Św. Mikołaja w Rzeszowie podczas Mszy św. biskup Jan Wątroba przyjął do grona kandydatów do diakonatu stałego Bartłomieja Marczaka. To pierwszy w historii diecezji rzeszowskiej kandydat do diakonatu stałego.

Mszy św. w kościele na rzeszowskiej Przybyszówce przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Jak wspomniał bp Wątroba, było to historyczne wydarzenie w dziejach diecezji rzeszowskiej, gdyż jest to pierwszy kandydat z naszej diecezji. Bartłomiej Marczak formuje się w Ośrodku Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej. Formacja do diakonatu stałego trwa trzy lata i składa się z trzech etapów. Pierwszy, tzw. aspirantura poświęcony jest głównie pogłębianiu świadomości czym jest diakonat stały, a przez to weryfikacji, czy aspirant posiada ludzkie i duchowe sprawności konieczne do podjęcia posługi. Poprzez obrzęd ad missio rozpoczyna się drugi etap – kandydatura. Jest on związany z formacją teologiczną oraz praktycznym przygotowaniem do posługi. W czasie tego etapu kandydaci przyjmują posługi lektoratu i akolitatu. Trzeci etap jest bezpośrednim przygotowaniem do święceń. Diakonat wywodzi się już z czasów apostolskich, gdzie diakoni zajmowali się przede wszystkim posługą miłosierdzia, czyli działalnością charytatywną, społeczną, itp. W okresie średniowiecza diakonat zaczął zanikać w wyniku intensywnego rozwoju zgromadzeń zakonnych, które w dużej mierze przejęły obowiązki diakonów. Posługę diakonatu w Kościele  przywrócił Sobór Watykański II – informuje Diecezja Rzeszowska.

źródło: Diecezja Rzeszowska