Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

Biegli z laboratorium kryminalistycznego rzeszowskiej policji z nowymi uprawieniami

Fot. policja.pl

RZESZÓW. Czworo biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie odebrało z rąk I Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzeja Szymczyka świadectwa uprawniające do wydawania opinii w policyjnych laboratoriach kryminalistycznych. Będą opiniować ze specjalności genetyka sądowa, badania mechanoskopijne i badania zapisów wizualnych.

W sali Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji, odbyła się uroczystość nadania uprawnień biegłym  policyjnych laboratoriów kryminalistycznych. W uroczystości wziął udział m.in. I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk, oraz Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji insp. dr n. med. Radosław Juźwiak.

Decyzją Dyrektora CLKP, uprawnienia do wydawania opinii oraz wykonywania czynności w policyjnych laboratoriach kryminalistycznych z 10 specjalności kryminalistycznych otrzymało 23 kandydatów. Czterech z nich to biegli z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie. Specjalizują się w genetyce sądowej (dwie biegłe), w badaniach mechanoskopijnych i badaniach zapisów wizualnych.

Świadectwa uprawniające do wydawania opinii w policyjnych laboratoriach kryminalistycznych biegłym wręczył I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk. To zwieńczenie kilkuletniego procesu kształcenia pod okiem doświadczonych biegłych, na który składały się liczne kursy, egzaminy i praktyki. Kandydaci w październiku zdali egzamin końcowy, a wczoraj po złożeniu ślubowania stali się pełnoprawnymi biegłymi.

Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Rzeszowie liczy 27 biegłych, którzy wydają opinie w 10 specjalnościach kryminalistycznych. Oprócz tego w laboratorium pracują 2 specjaliści certyfikowani, którzy wykonują czynności nie wymagające wydania opinii, ale do wykonania których niezbędne są umiejętności, doświadczenie, a przede wszystkim specjalistyczny sprzęt badawczy.

źródło: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji