Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Akcja ?Daj się zobaczyć?. 14 tys. rozdanych opasek odblaskowych w Rzeszowie!

Fot. Policja

RZESZÓW. Kilkanaście tysięcy opasek odblaskowych trafiło w przedświątecznym tygodniu do mieszkańców regionu podczas działań ?Daj się zobaczyć?. W stolicy Podkarpacia opaski były rozdawane przez policjantów i przedstawicieli firmy partnerującej w działaniach.

Celem podejmowanych działań tego rodzaju, jest zachęcenie do używania elementów odblaskowych przez pieszych i podniesienie świadomości, że kluczowym elementem bezpieczeństwa pieszego jest jego dobra widoczność na drodze ? informują funkcjonariusze.

Działania prowadzone były w ubiegłym tygodniu. Policjanci i przedstawiciele znanej mieszkańcom firmy G2A.COM – partner i sponsor w działaniach – rozdawali pieszym elementy odblaskowe. Odblaski można było otrzymać m.in. w rejonie dworców PKP i PKS, pod szkołami oraz przy największych centrach handlowych, czyli wszędzie tam gdzie w okresie przedświątecznym koncentrował się większy ruch pieszych. Do pieszych trafiło niemal 14 tys. opasek odblaskowych.

Odblask ratuje życie!

Rozdając odblaski policjanci zachęcali do ich noszenia w miejscach widocznych. Podkreślali, że z punktu widzenia bezpieczeństwa pieszych bardzo ważne jest noszenie odblasków także wtedy, gdy obowiązujące przepisy nie nakładają takiego obowiązku. Pieszego, noszącego w widocznym miejscu elementy odblaskowe, kierowcy zauważają z dużo większej odległości! Pozwala im to szybciej zareagować i uniknąć wypadku na drodze. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, kiedy z uwagi na trudne warunki atmosferyczne piesi są widoczni dopiero z odległości kilku metrów ? przyznają policjanci.

Na słabszą widoczność przechodniów wpływa również noszona w tym okresie ciemna odzież. Powoduje to, że nawet w miejscach oświetlonych pieszy jest słabo widoczny. Musimy również pamiętać, że gdy pieszy widzi nadjeżdżający samochód, nie oznacza to, że kierowca widzi pieszego. Sytuacja zdecydowanie poprawia się, gdy pieszy używa odblasków, które są założone w widocznym miejscu.

O tej akcji pisaliśmy już TUTAJ.