Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Absolwenci prawa w WSPiA z bardzo dobrymi wynikami egzaminów na aplikacje  

wiadomości z rzeszowskiego
Fot. WSPiA

Ponad 57 proc. absolwentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, którzy skończyli studia w 2020 r. i przystąpili do egzaminów na wybraną aplikację, zakończyło go z wynikiem pozytywnym. Plasuje to nas w pierwszej trójce wśród uczelni niepublicznych w Polsce i na pierwszym miejscu w regionie. Tak wynika z przygotowywanej co roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości analizy wyników egzaminów wstępnych na aplikacje. 

Egzaminy na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą odbyły się we wrześniu 2020 r. Po ogłoszeniu wyników Ministerstwo Sprawiedliwości jak co roku poddało je głębokiej analizie, na podstawie której powstał obszerny raport, pokazujący jak podczas egzaminów poradzili sobie absolwenci wydziałów prawa uczelni publicznych i niepublicznych.

Z zaprezentowanej analizy danych jednoznacznie wynika, że pod względem zdawalności na wybraną aplikację absolwenci prawa w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej zajęli trzecie miejsce w Polsce wśród osób, które ukończyły studia w 2020 r. w uczelniach niepublicznych. Zdawalność na poziomie ponad 57 proc. pozwoliła im wyprzedzić absolwentów m.in. Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uczelni Łazarskiego w Warszawie i SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego.

Co bardzo ważne łącznie ubiegłoroczni absolwenci i absolwenci z wcześniejszych lat, którzy przystąpili do egzaminu na aplikację w 2020 r. osiągnęli zdawalność na poziomie 45 procent. Daje to nam miejsce w pierwszej piątce niepublicznych uczelni prawniczych w Polsce. Absolwenci WSPiA okazali się lepsi m.in. od osób które ukończyły studia prawnicze na KUL, Uniwersytecie Rzeszowskim, Warmińsko-Mazurskim czy w Białymstoku.

Przedstawione wyniki pokazują także, że absolwenci studiów niestacjonarnych na kierunku prawo w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej osiągnęli jedną najwyższych średnich pod względem zdawalności na wybraną aplikację spośród wszystkich niepublicznych Uczelni w Polsce (3 miejsce). 50 proc. z nich uzyskało wynik pozytywny z wybranego egzaminu. W przypadku absolwentów studiów stacjonarnych w WSPiA było to ponad 42 proc. (piąte miejsce wśród uczelni niepublicznych).

Warto także zaznaczyć, że ubiegłoroczni absolwenci prawa w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej przystąpili głównie do egzaminu na aplikację radcowską i adwokacką. Osoby, które uzyskały wynik pozytywny, ukończyły studia z oceną bardzo dobrą i plus dobrą na dyplomie. Absolwenci WSPiA zdawali egzaminy w Rzeszowie, Krakowie i Warszawie.

(ip)