Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

WSIiZ współwydawcą książki znanego dominikanina o. Ludwika Wiśniewskiego

Fot. WSIiZ

RZESZÓW. ?Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę? to nowość wydawnicza, która ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Książka zawiera wybrane teksty, homilie, wypowiedzi i wywiady ojca Ludwika Wiśniewskiego, znanego polskiego dominikanina, rekolekcjonisty, duszpasterza akademickiego i działacza opozycji antykomunistycznej.

W książce ceniony duszpasterz opisuje najważniejsze zadania przed jakimi staną katolicy w Polsce oraz podejmuję próbę znalezienie odpowiedzi:  Jaka będzie przyszłość Kościoła w Polsce i co Kościół powinien zrobić, żeby odnaleźć się w dzisiejszym świecie?

Kim jest o. Wiśniewski?

Ludwik  Wiśniewski urodził się w 1936 roku w Skierbieszowie koło Zamościa. W wieku szesnastu lat wstąpił do zakonu dominikanów w Lublinie, gdzie otrzymał imię Ludwik. Na początku lat sześćdziesiątych otrzymał święcenia kapłańskie, w tym czasie pełnił również funkcję duszpasterza akademickiego w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu i Krakowie.

Charyzmatem ojca Ludwika była umiejętność tworzenia środowisk i warunków, w których mogły się one rozwijać i krzepnąć. Czym przyciągał do siebie ludzi? Od jego wychowanków wiem, że były to przede wszystkim: autentyzm, otwartość na ludzi, głęboka wiara, której towarzyszył szacunek dla ludzi o i innym światopoglądzie, wreszcie odwaga i nonkonformizm ? napisał prof. dr. hab. Tadeusz Pomianek Prezydent WSIiZ, w posłowiu do książki

Wiśniewski w latach siedemdziesiątych zaangażował się w działalność opozycyjną. NRD-owska służba bezpieczeństwa Stasi umieściła go na liście 60 najbardziej niebezpiecznych polskich opozycjonistów. W tym czasie był duszpasterzem i moralnym autorytetem szanowanym przez wszystkie opozycyjne środowiska. Zachęcał do walki bez używania siły oraz przestrzegał przed uleganiem nienawiści.

Działalność w Rosji

Na początku lat dziewięćdziesiątych postanowił wyruszyć do Rosji, aby służyć odradzającemu się Kościołowi w tym kraju. Spędził tam 6 lat odbudowując sąsiedzkie więzi  pomiędzy Polakami i Rosjanami.

Po powrocie do Polski pełnił nadal posługę duszpasterską. Od 2005 roku mieszka w lubelskim klasztorze dominikańskim, w którym rozpoczynał swą zakonną drogę. W wolnej Polsce o. Ludwik zabiera głos w sprawach ważnych i istotnych dla naszego kraju. Jest zwolennikiem Kościoła apolitycznego i otwartego na wiele środowisk.

Decyzja o wydaniu przez nas książki z najważniejszymi tekstami ojca Ludwika wynikała z  przekonania, że myśl ojca Ludwika zasługuje na upowszechnianie. Uczy ona rozumnego patriotyzmu i odpowiedzialności za kształt polskiego Kościoła. Postawa ojca Ludwika wynika bowiem z miłości do Kościoła, która nakazuje stawianie jego pasterzom wysokich wymagań etycznych i intelektualnych ? wspomniał prof. dr. hab. Tadeusz Pomianek.

W książce znajdują się teksty wybrane przez samego ojca Ludwika Wiśniewskiego. Najstarszy pochodzi z 1960 roku, ostatni został napisany w 2017 r. i odnosi się do najbardziej aktualnych problemów Polski i Kościoła. Zebrane w jednym tomie materiały stwarzają okazję do spotkania z najnowszą historią Polski oraz zapoznania się z myślą jednego z najwybitniejszych polskich duchownych ostatniego półwiecza.