Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Strażacy nie pomogą WOŚP. „Mamy zostać w domu albo w jednostce”

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej chcieliby wesprzeć finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zwierzchnicy im to jednak uniemożliwiają. – Często, rozmawiając ze strażakami czy policjantami prywatnie angażującymi się w WOŚP, słyszymy zdanie „u nas wszyscy by chcieli, ale wiecie jak jest” – mówi Wirtualnej Polsce Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP.

Państwowa Straż Pożarna nie jest w stanie odpowiedzieć, czy będzie wspierać WOŚP. – Nie ma sygnałów, aby były takie oczekiwania. Nie potrafię powiedzieć. Zazwyczaj przekazujemy różne przedmioty na aukcje, ale nie znam szczegółów. Nie zbieramy informacji o tym, czy ktoś się w coś włącza – mówi WP Paweł Frątczak, rzecznik prasowy PSP. Dodaje: Strażaków zawsze widać w czasie finałów. Nie potrafię powiedzieć czy są to tylko ochotnicy, czy także z Państwowej Straży Pożarnej

Tych z Państwowej Straży Pożarnej nie widać choćby dlatego, że na przykład dwa lata temu odwołano ich udział w finale WOŚP. Strażacy z Białegostoku mieli zaplanowany pokaz ratownictwa, w tym wydobywania kierowców z samochodów po wypadkach drogowych. Komendant kazał jednak odwołać ich pokaz z uwagi na złą prognozę pogody przewidzianą na dzień finału WOŚP. Zarządził, by strażacy byli w pełnej gotowości i pozostali w jednostkach.

Podobnie będzie w tym toku. – Już w ubiegłym roku dostaliśmy jasne wytyczne, żeby się tam nie pojawić. Kilka lat temu robiliśmy duże pokazy, mnóstwo dzieciaków przymierzało nasze hełmy, a teraz mamy zostać w domu albo w jednostce – mówi Wirtualnej Polsce strażak z PSP na Podkarpaciu.

Pracownicy WOŚP przyznają, że od czasu, gdy PiS przejęło władze w Polsce, państwowe służby nie angażują się w akcję Jurka Owsiaka. – Przy okazji finałów WOŚP państwowe służby: policja czy straż pożarna profesjonalnie realizują swoje ustawowe zadania, zabezpieczają koncerty, liczne wydarzenia. Jednak od kilku lat nie ma żadnego innego wsparcia. Nie słyszeliśmy w tym roku o żadnym formalnym zakazie, ale dystans jest zauważalny, a często, rozmawiając ze strażakami czy policjantami prywatnie angażującymi się w WOŚP, słyszymy zdanie „u nas wszyscy by chcieli, ale wiecie jak jest” – mówi Wirtualnej Polsce Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP. – Na imprezach WOŚP rzadko więc będzie można spotkać wóz Państwowej Straży Pożarnej, ale za to bardzo licznie wspierają nas ochotnicy z lokalnych jednostek.

źródło: materiały WP