Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Seminarium nt. migracji akademickich w Polsce odbędzie się w Rzeszowie

Fot. WSIiZ

RZESZÓW. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie organizują 6 grudnia br. roku ogólnopolskie seminarium naukowe pt. ?Migracje akademickie w Polsce. Po co nam cudzoziemcy, po co my cudzoziemcom??. Gościem specjalnym spotkania będzie dr Zofia Zawicka, wicedyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Problematyka podejmowana w czasie seminarium dotyczyć będzie jednego z najczęściej pojawiających się tematów związanych z debatami wokół reformy nauki w Polsce ? umiędzynarodowienia.

Wystąpienia uczestników obejmą trzy wielkie problemy związane z umiędzynarodowieniem polskiej nauki: napływ zagranicznych uczonych do Polski, migracje studenckie oraz kontakt przybyłych z zagranicy wysoko wykwalifikowanych pracowników sektora prywatnego z polskim środowiskiem akademickim.

Seminarium naukowe jest zwieńczeniem projektu badawczego na temat zagranicznych pracowników naukowych decydujących się na przyjazd do Polski, która nie jest oczywistym kierunkiem globalnych migracji naukowców? mówi Kamil Łuczaj, kierownik Zespołu ds. badań edukacyjnych WSIiZ w Rzeszów i dodaje – Od kilku lat prowadziłem ten projekt wspólnie z prof. Januszem Muchą. Problematyka umiędzynarodowienia jest obecnie szeroko dyskutowana zarówno w świecie nauki, jak i polityki. Polska nie miała dotąd dobrego pomysłu na to, jak przyciągać akademików czy studentów z zagranicy. W trakcie seminarium będziemy rozmawiali o stanie obecnym i perspektywach, jakie stoją przed polską nauką w tym zakresie

Ramowy program seminarium

11:00-11:10 Przywitanie gości oraz otwarcie seminarium

11:10?11:30 Wystąpienie inauguracyjne dr Zofii Zawickiej, wicedyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

11:30?11:50 prof. Janusz Mucha (AGH) i dr Kamil Łuczaj (WSIiZ), Wzory migracji pracowników naukowych do Polski

11:50?12:10 prof. Cezary Żołędowski (UW), Migracje studentów

12:10?12:30 mgr Anna Dolińska (UW), Potencjał akademicki migracji wysoko wykwalifikowanych kobiet z krajów byłego ZSRR

12:30?13:00 Dyskusja i zamknięcie seminarium

Seminarium organizuje Zakład Badań nad Szkolnictwem Wyższym oraz Zespół ds. Badań Edukacyjnych WSIiZ w Rzeszowie iodbędzie się 6 grudnia w Auli im. Prof. Jerzego Chłopeckiego WSIiZ.

Udział w seminarium jest bezpłatny pod warunkiem wcześniejszej rejestracji na stronie: http://formularz.wsiz.pl/migracjeakademickie2017/