Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Rzeszów. Prestiżowa nagroda naukowa dla doktora WSIiZ Mariana Miszczuka

Fot. WSIiZ

RZESZÓW. Dr Marian Miszczuk, który jako drugi w dziejach obronił w murach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie pracę doktorską, odebrał w Belwederze nagrodę II stopnia w prestiżowym Konkursie na Prace Naukowe Poświęcone Tematyce Harcerskiej im. hm. Olgierda Fietkiewicza. Jury uhonorowało w ten sposób powstałą na bazie rozprawy doktorskiej książkę pt. Znowu gramy. Rozgłośnia Harcerska (1957-1993).

W tym roku uroczystość wręczenia nagród odbyła się 8 maja w Belwederze. Nagrodę wręczyli laureatowi Minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP oraz wybitny historyk, prof. zw. dr hab. Adam Massalski ? przewodniczący jury. W specjalnie przygotowanym liście gratulacje złożyli także Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Konkurs na Prace Naukowe Poświęcone Tematyce Harcerskiej im. hm. Olgierda Fietkiewicza ma ponad czterdziestoletnią tradycję, zgłaszane do niego prace poruszają różne aspekty ruchu harcerskiego i skautowego w Polsce i na świecie (od historii po pedagogikę).

Wyjątkowe jury

O randze przedsięwzięcia może świadczyć udział w jury wybitnych profesorów z najlepszych akademickich ośrodków w Polsce oraz honorowy patronat Prezydenta RP. W uroczystości wzięli udział ? obok laureatów ? przedstawiciele Kwatery Głównej ZHP, z hm. Anną Nowosad ? naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego.

Książka dra Mariana Miszczuka pt. ?Znowu gramy. Rozgłośnia Harcerska (1957-1993)?została zgłoszona do konkursu przez prestiżową Oficynę Wydawniczą IMPULS w Krakowie, gdzie publikacjama się ukazać.Książka jest rozszerzoną i zmienioną wersją rozprawy doktorskiej dra Miszczuka, napisanej pod kierunkiem prof. dra hab. Krzysztofa Gajdki i obronionej na WSIiZ w grudniu 2016 r. w dyscyplinie nauki o mediach.

To pionierskie dzieło, na które od lat czekają wszyscy, którzy wychowali się na Rozgłośni Harcerskiej i dla których była ona polskim ekwiwalentem Radia Luxemburg. Autorowi, po benedyktyńskich kwerendach bibliotecznych i archiwalnych, udało się dotrzeć do nieznanych dotąd badaczom dokumentów i nagrań dźwiękowych i przeprowadzić dziesiątki wywiadów bezpośrednich z byłymi dziennikarzami Rozgłośni, m.in. z Wojciechem Mannem i Tadeuszem Sznukiem? podkreśla prof. dr hab. Krzysztofa Gajdki.