Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

„Przystanek dla serca” w Rzeszowie! Bezpłatne badania dla mieszkańców

RZESZÓW. Już 18 grudnia personel medyczny Fundacji NEUCA dla Zdrowia pojawi się w Rzeszowie, w ramach akcji „Przystanek dla Serca”, którą realizuje w prawie 50 lokalizacjach w całej Polsce.To okazja dla mieszkańców na wykonanie bezpłatnych badańkardiologicznych.

Codziennie średnio 164 osoby* umierają z powodu niewydolności serca. To jedyna jednostka chorobowa układu sercowo-naczyniowego o wciąż wzrastającej częstości zachorowań. Aktualnie ten problem dotyczy aż 600-700 tys. Polaków. Prognozy brzmią, że w ciągu dekady liczba zachorowań może wzrosnąć nawet o 250 tys. nowych przypadków.

Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną prawie połowy zgonów  w Polsce, dwukrotnie częściej niż choroby nowotworowe. Ich głównym powodem jest miażdżyca, czyli tzw. cichy zabójca.Jest to proces przewlekły i może obejmować m.in. tętnice serca, mózgu czy kończyn dolnych, powodując odpowiednio zawał serca, udar mózgu czy chromanie przestankowe. Każda z tych chorób może doprowadzić do znacznego kalectwa. Inne, powszechnie znane czynniki sprzyjające rozwojowi chorób serca to między innymi podwyższony cholesterol, palenie papierosów, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i otyłość –  odpowiedzialne za ponad 90% przypadków chorób -komentuje dr n.med. Grzegorz Skonieczny, koordynator oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu.

Jak przeciwdziałać chorobom serca?

Należy stosować odpowiednią dietę, być aktywnym fizycznie oraz ograniczać stres, który jest czynnikiem promiażdżycowym. W przypadku osób chorujących, powinno się prowadzić także odpowiednie leczenie, które może znacznie spowolnić proces miażdżycy i pozwoli uniknąć jej powikłań. Bardzo istotna jest także profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych. To opcja zdecydowanie tańsza niż ich leczenie.

Dlatego w ramach ogólnopolskiej kampanii o nazwie „Przystanek dla serca”, w kilkunastu miastach w całej Polsce zorganizowane zostaną badania profilaktyczne, mające na celu ocenę stanu zdrowia serca. W specjalnym kardiobusie będzie można m.in. wykonać EKG serca, sprawdzić swój wskaźnik BMI czy wykonać pomiar ciśnienia.

Co ciekawe, trasa kardiobusa ułożona jest w kształt serca, nawiązując do nazwy całej kampanii.

Serce seniora jest obecnie jednym z najważniejszych tematów, wokół których skupiają się działania naszej Fundacji. Z jednej strony, chcemy na bieżąco edukować osoby starsze na temat profilaktyki chorób układu sercowo – naczyniowego, z drugiej, zależy nam na udostępnieniu możliwości skorzystania z bezpłatnej diagnostyki, jak największej ilości seniorów w Polsce – komentuje Bogusława Golus-Jankowska, Członek Zarządu Fundacji NEUCA dla Zdrowia. Należy pamiętać, że choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, dlatego nie możemy ich ignorować i musimy robić możliwie jak najwięcej, aby minimalizować ryzyko ich wystąpienia i ewentualnych powikłań – dodaje Beata Korzeniewska, Prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Szczegółowe informacje

Misją Fundacji NEUCA Dla Zdrowia jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa. Fundacja działa na rzecz rozwoju opieki farmaceutycznej i opieki zdrowotnej, udzielając wsparcia na takie cele, jak: poprawa dostępu pacjentów do nowoczesnych form leczenia i rehabilitacji, w tym farmakoterapii; poprawa standardów ochrony zdrowia w grupach szczególnej troski
i zagrożonych wykluczeniem społecznym, promocja profilaktyki i edukacji zdrowotnej; wsparcie edukacji i kształcenia ustawicznego pracowników służby zdrowia.

Bezpłatne badania kardiologiczne w Rzeszowie odbędą się 18 grudnia przy ulicy Wita Stwosza 52.Kierowane są do wszystkich mieszkańców, w szczególności do seniorów.

Kardiobus będzie stacjonował w godzinach od 10.00 do 16.00. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy u partnera akcji, który znajduje się pod tym samym adresem, gdzie odbędzie się badanie. Następnie kardiobus ruszy do Łukowa.

Więcej informacji na temat działań Fundacji znajduje się na stronie: www.fundacjaneuca.pl.