Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Ostry apel generałów na 100-lecie odzyskania Niepodległości. „Nie pozwólmy zniszczyć Polski”

W czwartek ok. 100 emerytowanych generałów pojawi się na Placu Piłsudskiego, żeby uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mundurowi odczytają też specjalny apel skierowany do obecnych władz. Nie zabraknie w nim ostrych słów krytyki pod adresem rządu Prawa i Sprawiedliwości. – Wirtualna Polska dotarła jako pierwsza do dokumentu.

Apel to efekt inicjatywy „100 generałów na 100-lecie Niepodległości”. Wsród generałów, którzy podpisali się pod deklaracją są m.in. byli szefowie sztabu generalnego: Mieczysław Gocuł, Mieczysław Cieniuch, Tadeusz Wilecki, dowódcy generalni gen. Lech Majewski, Jarosław Różański, dowódcy służb: gen. Krzysztof Bondaryk, Gromosław Czempiński, Andrzej Anklewicz, Marek Dukaczewski, Marian Janicki, Adam Rapacki.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.00 w Katedrze Wojska Polskiego mszą świętą w intencji „wszystkich poległych i służących Rzeczpospolitej”. Dwie godziny później przed Grobem Nieznanego Żołnierza będzie miało miejsce odczytanie „Apelu Generałów Rzeczypospolitej Polskiej”.

– W 1918 r. Polska po latach niewoli, wojen i nieszczęść powstała z niebytu i odrodziła się z trzech zaborów w jedno suwerenne i niepodległe państwo polskie – w Rzeczpospolitą Polską – rozpoczyna się apel. Według jego autorów, obecnie Polska jest Ojczyzną wszystkich Polaków. – I tych urodzonych, tworzących Ją przed 1989 rokiem i tych po 1990 roku. Odbudowana III RP i ostatnie dwudziestopięciolecie to najlepszy okres w historii Polski od ponad 300 lat – Wirtalna Polska czyta w dokumencie.

Ustawa dezubekizacyjna

W dalszej części, byli mundurowi nawiązują do ustawy dezubekizacyjnej, ale także do sytuacji w polskich służbach. – Nikt kto służył i pracował uczciwie nie może być wykluczony z polskości, nie wolno mu odmawiać patriotyzmu. Nie wolno dzielić obywateli na różne „sorty”. Polacy nie składają się z plemion. Obywatele Polski to Wspólnota. Nie pozwólmy zniszczyć Polski. Nie zgadzajmy się na niszczenie naszej Konstytucji. Na żołnierzach, oficerach Wojska Polskiego i innych polskich formacji mundurowych, na pracownikach polskiej administracji, na nas, na kolejnym pokoleniu polskiej inteligencji, spoczywa odpowiedzialność za państwo i jego niepodległość – alarmują sygnatariusze apelu.

– Dzisiaj zwracamy się w szczególności do oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, służb specjalnych i oficerów innych formacji mundurowych, jako wasi byli dowódcy i przełożeni – nie dajmy zniszczyć osiągnięć III RP, nie dzielmy Polaków, nie dajmy zmarnować zdobytej niepodległości. Nie zgadzajmy się na unieważnienie naszych życiorysów, wielu lat ciężkiej służby dla zapewnienie bezpieczeństwa i obronności naszej Ojczyzny. Pamiętajmy ciągle aktualne słowa marszałka Józefa Piłsudskiego – „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – apelują byli generałowie.

źródło: materiały WP