Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

List otwarty nauczycieli rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych. Co z wystawieniem ocen?

RZESZÓW.

Nauczyciele rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych napisali list otwarty. Podjęli decyzję o wystawieniu ocen końcowych w klasach maturalnych.

Poniżej publikujemy pełną treść listu.

List otwarty nauczycieli rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych

My,  nauczyciele  szkół  ponadgimnazjalnych  Rzeszowa, w  trosce o  jakość i przyszłość polskiej edukacji, pragniemy zabrać głos.

Z niepokojem obserwujemy narastające napięcia w całym środowisku szkolnym Uczniów, Rodziców i Nauczycieli.

Działania rządu koncentrują się na kształtowaniu zafałszowanego i krzywdzącego dla nas wizerunku nauczyciela, a nie na szukaniu porozumienia. Rząd i MEN próbują pokazać, że nie jesteśmy potrzebni, sprowadzając nauczyciela tylko do roli strażnika przy egzaminie. Tymczasem nikt nie reaguje na fakt przerwy w nauce. Mimo to że nie jesteśmy teraz w salach lekcyjnych z naszymi uczniami, to ich dobro najbardziej leży nam na sercu. To my przez lata wspólnych zajęć poznajemy ich osobowość, możliwości, potrzeby, znamy ich obawy, ich sposób myślenia oraz odczuwania. To my przygotowujemy ich do przyszłych wyborów, w tym także do egzaminów. Naszej pracy najbardziej potrzebna jest ciągłość, stabilność i celowość działań. Niestety, tego brak. Zmiany nazywane reformą podważają tę stabilizację. Brak konsultacji z nauczycielami-praktykami, zmieniające się kontrowersyjne podstawy programowe, nowe rozporządzenia – sprzeczne z wypracowanymi przez lata, znanymi dla  nauczycieli  i  uczniów   procedurami,   doprowadziły   do   obecnego   kryzysu.   To tegoroczni gimnazjaliści i ósmoklasiści odczują ciężar tych zmian, gdy zostaną uczniami szkół średnich. W większości placówek zabraknie dla nich miejsca. Z braku warunków lokalowych, jako uczniowie klas pierwszych będą uczyć się poza budynkiem swojej szkoły, w salach różnych szkół  podstawowych.  To oni poczują się wykluczeni  z wybranego środowiska szkolnego. Czy my, rodzice i nauczyciele, jesteśmy świadomi tych wyzwań? Czy uczniowie są gotowi podjąć takie wyzwania?

Media  zawężają  nasz  protest  do   aspektu   finansowego   i   politycznego.   Nie zgadzamy się z tą retoryką. Koncentrujemy się na tym, co nas łączy – każdy z nas to przede wszystkim Nauczyciel, który czuje się odpowiedzialny za Szkołę, właśnie dlatego, że jest jej częścią. Godność tego zawodu nie pozwala nam milczeć. Stąd domagamy się podjęcia natychmiastowych działań przez władze oświatowe.

Mając na uwadze przyszłość uczniów oraz wspólny wysiłek włożony w przygotowanie do dorosłego życia, podjęliśmy decyzję o wystawieniu ocen końcowych w klasach maturalnych. Solidaryzując się z nauczycielami przedszkoli, szkół podstawowych i ostatnich klas gimnazjalnych, podtrzymujemy decyzję o strajku i mamy nadzieję, że nasze stanowisko będzie punktem wyjścia do dialogu z rządem.

Nauczyciele rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych:

I Liceum Ogólnokształcącego

II Liceum Ogólnokształcącego

III Liceum Ogólnokształcącego

IV Liceum Ogólnokształcącego

V Liceum Ogólnokształcącego

VI Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 1

VIII Liceum Ogólnokształcącego IX Liceum Ogólnokształcącego

Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 Zespołu Szkół Nr 2

Zespołu Szkół Elektronicznych Zespołu Szkół Energetycznych Zespołu Szkół Spożywczych Zespołu Szkół Ekonomicznych Zespołu Szkół Samochodowych Zespołu Szkół Mechanicznych Zespołu Szkół Technicznych Zespołu Szkół Plastycznych

Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego