Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Kto z mandatem do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyników na Podkarpaciu

Fot. siekierski.pl

Według portalu stanpolityki.pl (analizującego politykę w Polsce) Podkarpacie będzie miało łącznie trzech posłów do Parlamentu Europejskiego.

Przedstawiona analiza prezentuje, że do Europarlamentu trafią Tomasz Poręba oraz Bogdan Rzońca (obaj z PiS). Z kolei trzeci mandat przypadnie przedstawicielowi Koalicji Europejskiej Czesławowi Siekierskiemu z PSL (jedynka na liście KE). Według portalu, wybory w skali kraju wygra Koalicja Europejska z poparciem 40,61% (24 mandaty), na drugim miejscu znajdzie się Prawo i Sprawiedliwość 38,42% (23 mandaty), swoich przedstawicieli w PE będzie miała także Wiosna Roberta Biedronia z poparciem na poziomie 9,48% (5 mandatów). Pozostałe komitety wyborcze nie przekraczają wg badania progu wyborczego.

Dwa mandaty, jakie przypadną w okręgu nr 9 Prawu i Sprawiedliwości trafią w ręce jedynki i dwójki na liście — Tomasza Poręby i Bogdana Rzońcy. Szanse obu kandydatów oceniamy na 100%. Podobnie jak w okręgu nr 8 KE na Podkarpaciu może liczyć tylko na jeden mandat. 100% szans na jego otrzymanie ma Czesław Siekierski z PSL, który w Parlamencie Europejskim zasiada nieprzerwanie od 2004 r. – pisze portal stanpolityki.pl