Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

18-latek napadł na spacerujące małżeństwo. Prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu

Zdjęcie ilustracyjne

Prokuratura Rejonowa w Dębicy w dniu 24 kwietnia 2019 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Dębicy akt oskarżenia przeciwko 18-letniemu mieszkańcowi Dębicy Dawidowi K., któremu zarzuca się popełnienie wspólnie z innymi dwoma nieustalonymi sprawcami przestępstwa polegającego na wypowiadaniu w dniu 9 sierpnia 2018 r. gróźb karalnych pozbawienia życia wobec 51-letniego mieszkańca i 48-letniej mieszkanki powiatu dębickiego oraz dokonanie uszkodzenia ciała pokrzywdzonego mężczyzny poprzez oddawanie w jego kierunku strzałów z broni pneumatycznej śrutowej, w wyniku czego pokrzywdzony doznał lekkiego uszczerbku na zdrowiu.

Z dokonanych ustaleń wynika, że w dniu 10 sierpnia 2018 r. do Komendy Powiatowej Policji w Dębicy zgłosił się 51-letni mieszkaniec powiatu dębickiego, który zawiadomił, iż dzień wcześniej około godz. 22:10, gdy spacerował wspólnie żoną w rejonie bloków przy ul. Robotniczej i ul. Sienkiewicza w Dębicy nie znany mu rowerzysta zaczął znieważać go słowami wulgarnymi. Gdy odpowiedział sprawcy, aby się odczepił, ten odrzucił rower, wyciągnął zza pleców pistolet i kierując groźby pozbawienia życia zaczął zbliżać, a następnie oddawać strzały, celując w twarz pokrzywdzonego oraz jego żony stojącej za nim. Po reakcji pokrzywdzonego, który ruszył w jego kierunku, ten odwrócił się, wsiadł na rower i w trakcie ucieczki w dalszym ciągu kierował do pokrzywdzonych groźby pozbawienia życia.

W wyniku oddanych przez sprawcę strzałów pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci rany lewej ręki.

Niebawem małżeństwo zauważyło trzy agresywnie zachowujące się osoby, wypowiadające wobec nich groźby pozbawienia życia, a wśród nich napastnika, z którym mieli do czynienia już uprzednio, ponownie oddającego strzały z broni w kierunku pokrzywdzonego, w następstwie czego doznał on kolejnych obrażeń ciała. Drugi ze sprawców próbował uderzyć go w twarz, jednakże pokrzywdzony uchylił się przed ciosem. Trzecia osoba natomiast zatrzymała się około 20 metrów od miejsca zdarzenia i poza kierowaniem gróźb karalnych nie brała udziału w zdarzeniu. Zajście zakończyło się oddaleniem sprawców z miejsca napadu.

Funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Dębicy ustalili, że jednym ze sprawców zdarzenia jest Dawid. K., który następnie w trybie procesowego okazania został rozpoznany przez pokrzywdzonego.

W toku przeszukania w miejscu zamieszkania zabezpieczono broń pneumatyczną krótką z magazynkiem i śrutami o średnicy 4,5 mm, na której posiadanie nie jest wymagane zezwolenie. Dawidowi K. przedstawiono zarzut o czyn z art. 190 § l k.k. w zw. z art. 157 § 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Dawid K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Sprawca był uprzednio notowany w kartotece nieletnich Krajowego Rejestru Karnego za popełnienie czynu karalnego, polegającego wzięciu udziału w pobiciu, za co sąd zastosował wobec niego środek wychowawczy w postaci nadzoru kuratora. Zarzucany czyn jest zagrożony karą do 2 lat pozbawienia wolności.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie